image

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
Pouť v Kunicích v neděli 4. června
5 6 7 8 9 10
Pozvánka na výročí 150 let SDH Lysice
11
12 13 14 15 16 17
Oslava 130. výročí založení SDH Bedřichov
18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Kultura

Kultura

Nejstarší společenskou organizací v obci je Sbor dobrovolných hasičů, který byl v naší obci založen 6. ledna 1924. Na tento den byla svolána veřejná schůze všech kunických občanů, na kterou byli pozváni zástupci bratrských sborů z Bedřichova a ze Lhoty u Lysic, aby pomohli přesvědčit naše občany o nutnosti založení tohoto nepolitického svépomocného spolku i v naší obci.

 

    1. února se již konal l. hasičský ples s čistým ziskem 790,45 Kč. Na schůzi výboru dne 25. dubna bylo rozhodnuto o zakoupení bílé látky na cvičné obleky pro všechny činné členy. Zhotovením obleků byli pověřeni místní krejčí Stejskal Antonín a Štoudek Josef.

 

    15. května byla objednána berlovka od firmy Luks z Chocně za 420 Kč.

 

    1. června se konalo první okrskové cvičení s čistým ziskem 1 241 Kč. Během léta se činní členové zúčastnili Okrskového cvičení v Černovicích, kde cvičili se sekerkami a župního cvičení v Olešnici.

 

    Dne 15. září na schůzi výboru bylo rozhodnuto o stavbě Požární zbrojnice a výběru pozemku pro stavbu.

   

    V neděli 19. 10. byla Hodová zábava s čistým ziskem 613 Kč, 24. 11. Kytičková zábava s čistým ziskem 347,60 a na sv. Štěpána 26. 12. bylo sehráno divadlo se ziskem 303,19 Kč. Čistý příjem za r. 1924 činil 5 233,23 Kč. Valná hromada se konala 21. 12. 1924 s novými volbami, při kterých byl starý výbor potvrzen.

 

    1. 6. 1925 byla zakoupena čtyřkolová ruční stříkačka s veškerým sacím a tlačícím zařízením a 200 m hadic za 21 650 Kč. V jarních měsících bylo započato se stavbou nové požární zbrojnice uprostřed vesnice pod č. 15 z hliněných truplí vyrobených členy v roce 1924. Na stavbě se pracovalo denně s velkým elánem, takže 9. 8. 1925 byla již slavnost otevření zbrojnice a svěcení nové stříkačky, kterou vysvětil dp. František Krejčí, farář z Bedřichova. Jako kmotra byla Lili Dubská, manželka posledního hraběte Lysického panství. Chybějící částka 13 000 Kč byla vypůjčena v záložně v Bedřichově.

 

    V tomto roce bylo ještě několik zábav a celkový příjem činil 28 615,15 Kč. Uskutečnilo se 5 schůzí výboru a 12 členských schůzí. Veškeré práce ruční i s potahem byly konány zdarma.

 

    Poněvadž žádný ze zakládajících ani přispívajících členů není mezi živými a chceme-li ocenit jejich příkladnou obětavost a nezištnost, uvádíme tento zakládající rok téměř doslovně, jak je uveden v místní hasičské kronice, která je sepsána od založení Sboru až dodnes..

 

    Krédem SDH po všechna léta vždy bylo – Bližnímu ku pomoci a Bohu k oslavě. V roce 1926 byl založen ženský Sbor, který tvořilo 8 děvčat a to: Kršková Marie č. 40, Kršková Aloisie č. 40, Jašková Aloisie č. 18, Sedláková Marie č. 26, Tulcová Hedvika č. 34, Holasová Marie č. 4, Féglová Bohumila č. 9 a Vitoulová Františka Č. 27. Tyto sestry se zúčastňovaly všech akcí SDH. Prvou náčelní byla Kršková Marie.

 

    Na získávání finančních prostředků a na splácení dluhů se konaly téměř každý měsíc nějaké kulturní podniky, a to taneční zábavy, výlety, plesy, divadla atd.  Nezapomínalo se ani na vzdělávání členů i ostatních občanů a byly pořádány zájmové přednášky s nejrůznější tématikou, které byly vždy hojně navštěvovány.

 

    A tak plynula léta, která vyžadovala nesmírnou obětavost a ochotu nejen členů, ale téměř všech občanů, takže nyní máme vybudován areál s novou zbrojnicí, s novou stříkačkou PS 12, požární nádrží, stálým kameninovým parketem, přístřeškem pro hudebníky a novými lavičkami. Bohužel ta bývalá obětavost a nadšení nám chybí.

 

    MO ČSL byla ke konci čtyřicátých let zrušena a svoji činnost obnovila v roce 1991. Její členové se aktivně zapojují do prací ke zlepšení vzhledu obce, starají se o místní kapličku a vylepšují její vybavení. Opravili kříže v katastru obce a upravili jejich okolí. Členové se v květnu a říjnu zúčastňují růžencových pobožností, v postní době pobožností Křížových cest a pořádaných poutí na Vranov do Křtin a Sloupu.

 

    V roce 1954 byl založen Výbor žen. Tato složka byla velice aktivní. Pořádaly se pouťové a ostatkové taneční zábavy. Z výtěžku se opravila střecha na kapličce, místní kolář zhotovil nový svatostánek a dřevěné svícny. Členky aktivně pracovaly na pracích při zvelebeni obce. Dále pořádaly vzdělávací přednášky o zavařování ovoce, konzervování masa a pečení cukroví. V roce 1959 se spolu s ochotníky hrálo divadlo Paličova dcera. Z výtěžku se koupila nová opona a nechaly se vyšít dva závěsy na oltář do kapličky.

 

    V roce 1957 byla MUDr. Zemanem založena MO ČsČK. Jednalo se o nejpočetnější organizaci v obci. Pořádala řadu zdravotních přednášek, autobusové zájezdy do divadel a na památná místa. Zabezpečovala čestné dárce krve z řad našich občanů. Zavedla a řadu let organizovala oslavy Dne dětí.

 

    Dále v obci pracoval Dohlížecí výbor Jednoty, který při výročních hodnotících akcích informoval občany o výsledcích zásobování obyvatelstva a akci ukončil přátelským posezením při hudbě. Členové spolupracovali na budovatelských akcích.

 

    Mládež obce pracovala v SČM, ČSM, ČSSM. Spolupracovali na rozvoji obce, pořádali zájezdy, „pálení čarodějnic” a mírových ohňů, pořídili ping-pongový stůl a hráli turnaje. Zakoupili vzduchovku a uspořádali Soutěž o krále střelců, starají se o čištění a využívaní požární nádrže ke koupání. V kultuře se zúčastňují vodění maškary a organizují Mikulášské nadílky. Děti připravují kulturní programy na akce v obci, vánoční besídky a programy pro maminky ke Dni žen – nyní k Svátku matek. Starší vedli pionýrskou skupinu Plamínek, která měla bohatou činnost a pozděj i děti přešly do Mladých požárníků.

 

    V obci po celou dobu dobře pracovala Místní lidová knihovna s knihovníkem Josefem Šafránkem. V osmdesátých letech ze zdravotních důvodů činnost ukončil a knihovnicí se stala paní Libuše Tesařová. Knihovna byla přestěhována do bývalé Hasičské zbrojnice, vybavena novým nábytkem a řadou nových knih. Knihovna po celou dobu existence pořádala výstavky knih, dobře pracovala s mládeží a za dobrou práci obdržela několik Čestných uznání. V současné době má knihovna přes 1 800 svazků.